EFT, co to takiego?

EFT, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności

Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z tą metodą, wydała mi się ona dziwna. Dziwna i śmieszna. Nie do końca też wierzyłam w jej skuteczność. Być może, gdyby nie to, że poleciła mi ją znajoma, która była zachwycona efektami, nie zdecydowałabym się na wypróbowanie jej. Zresztą nigdy nie byłam zwolennikiem alternatywnych metod… do czasu, kiedy nie poczułam ich skuteczności na własnej skórze i w życiu.

Czym jest EFT, dlaczego warto poznać tę metodę i wprowadzić ją do codziennego życia? Do czego możesz ją zastosować i co dzięki niej zyskasz? tym chcę się z tobą podzielić w dzisiejszym poście.

Co to jest EFF i na czym polega?

Kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji, trudno jest mówić o racjonalnym myśleniu czy działaniu. Zdarza się więc, że dokonujemy złych decyzji lub wypowiadamy słowa, których nie chcieliśmy wypowiedzieć, raniąc tym samym naszych najbliższych. Wiele razy w takich sytuacjach EFT przychodziło mi z pomocą. To łatwa w zastosowaniu i efektywna metoda radzenia sobie z silnymi emocjami. Dzięki niej już po kilku minutach od zastosowania poczujesz wewnętrzny spokój i jasność umysłu.

EFT można porównać do akupresury, z tą różnicą, że zamiast naciskania na określone punkty na ciele opukujemy je. Punkty te to tzw. zakończenia meridianowe, którymi płynie energia w ciele człowieka (siatka kanałów energetycznych, rozmieszczona na całym ciele człowieka, została odkryta wiele tysięcy lat temu w Starożytnych Chinach; to na jej podstawie bazuje znana wszystkim akupunktura czy akupresura). Zakłócenia przepływu energii w ciele, powstałe na skutek silnych emocji lub przeżyć, powodują różnego rodzaju schorzeniami natury psychicznej i fizycznej. Wykorzystując EFT, poprzez opukiwanie, przywracasz prawidłowy przepływ energii dokonując tym samym uzdrowienia.  

Historia EFT

EFT zostało wdrożone do codziennego życia przez amerykańskiego inżyniera, Gary’ego Craig’a, w latach 80tych. Poświęcił on wiele lat na dopracowanie tej metody (bazując na wcześniejszym doświadczeniu i wiedzy dr Rogera Callahana – autora techniki TFT). 

Gary Craig poprzez EFT pomógł wielu osobom wyjść z traumatycznych wspomnień, przeżywanych fobii czy lęków. Jednymi z jego pierwszych klientów byli weterani wojny wietnamskiej zmagający się z okropnymi jej następstwami: lękami, nocnymi koszmarami, bezsennością, fobiami, natrętnymi wspomnieniami wojennymi przeżywanymi każdego dnia na nowo. Wielu z nich, ze zdiagnozowanym PTSD (Zespół Stresu Pourazowego), było bezskutecznie poddawanych różnorodnym formom terapii przez lata. Zastosowanie metody EFT przez Craig’a całkowicie zlikwidowało traumatyczne skutki wojennych przeżyć umożliwiając normalne życie tym osobom. 

Dlaczego zaczęłam od EFT?

EFT było jedną z pierwszych metod, z jakimi się zetknęłam podczas swojej ścieżki rozwoju osobistego. Do zagłębienia się w szczegóły tej metody przekonało mnie przede wszystkim to, że:

– dawała ona szybkie efekty,

– była elastyczna i wszechstronna w zastosowaniu

– bardzo łatwa do opanowania

– nie było w niej nic skomplikowanego, żadnego głębokiego procesu

I najważniejsze! Nie wymagała wracania do przeszłości, przypominania sobie przykrych chwil i wydarzeń z życia


Do czego możesz zastosować EFT?

Kiedy nie możesz usnąć,

Kiedy emocje sięgają zenitu, a ty czujesz, że zaraz wybuchniesz,

Kiedy ktoś z bliskich wyprowadza cię z równowagi tak bardzo, że masz ochotę wyjść z domu nie wrócić,

Kiedy budzisz się rano i nie widzisz sensu życia,

Kiedy ze stresu przed egzaminem nie możesz jeść ani spać,

Kiedy „nie idzie” ci w pracy,

Kiedy masz gonitwę myśli,

Kiedy trudno jest ci się uspokoić i opanować,

Kiedy jest ci źle i smutno,

Gdy „nie idzie” ci w interesach,

Kiedy nie wiesz, co dalej,

Kiedy wątpisz w siebie,

Kiedy czujesz samotnie,

Kiedy nie potrafisz przestać jeść,

Kiedy znowu ktoś cię porzucił,

Gdy znowu ktoś cię zdradził,

Kiedy znowu się zawiodłeś,

Gdy znowu ktoś cię oszukał,

Kiedy znowu pozwoliłeś komuś na przekroczenie swoich granic,

Kiedy straciłeś kogoś bliskiego,

Kiedy kolejny raz się nie udało…

….. kiedy jest ci źle, smutno, przykro, gdy czujesz złość, wściekłość, gniew, żal, rozczarowanie i zawsze wtedy, gdy nie jest tak, jakbyś tego chciał, gdy czujesz dyskomfort w życiu i utrudnia ci to normalne funkcjonowanie. 

Dla mnie EFT to emocjonalna spowiedź. Oczyszczenie. Uwolnienie. To możliwość swobodnego życia bez rozedrganym i szalejących emocji. To spokój ducha i wewnętrzne opanowanie. To decyzje podejmowane nie pod wpływem chwili i emocji, a w spokoju, chłodzie umysłu i zgodzie z wewnętrznym głosem. To pewność, że to co mówisz, robisz jest zgodne z Tobą. To przede wszystkim brak zgody na to, by emocje kierowały twoim życiem. 

Jak stosować EFT? 

Poznana przeze mnie i stosowana na co dzień technika EFT polega na opukiwaniu dziewięciu punktów zlokalizowanych na ciele (możesz spotkać się z opukiwaniem większej bądź mniejszej ilości punktów, jak każda metoda, tak i EFT ma wielu naśladowców). Ja bazuję na własnym wieloletnim doświadczeniu i wiedzy wyniesionej z kursów i webinariów.

Ważne! Każdy median ma dwa zakończenia. W większości przypadków wystarczające jest opukiwanie jednego zakończenia, żeby zbalansować istniejące w nim zakłócenie. Zakończenia te znajdują się blisko powierzchni ciała i w ten sposób są łatwiej dostępne, niż inne punkty wzdłuż ciała, które są umieszczone głębiej. 

Cała procedura EFT składa się z czterech etapów:

  1. Określenie problemu i jego skali (od 1 do 10)
  2. Ustawienie
  3. Sekwencja
  4. Punkt Gamma

Punkt Karate 

Punkt Karate (skrót KC od ang. Karate Chop) znajduje się̨ na środku umięśnionej, zewnętrznej części dłoni, pomiędzy końcem nadgarstka i podstawą małego palca, jest to ta cześć dłoni, której użyłbyś do wymierzenia ciosu karate. 

Punkt Karate energicznie opukuj zakończeniami środkowego i wskazującego palca drugiej ręki ( nie ma znaczenia którą dłoń opukujesz). 

Osiem pozostałych punktów tworzą Sekwencję

Zacznę od opisania poszczególnych punktów:

Punkt EB– na początku brwi, dokładnie powyżej jednej ze stron nosa. Skrót od ang. Eye Brow. 

Punkt SE– na kości znajdującej się̨ po zewnętrznej stronie oka. Skrót od ang. Side of the Eye. 

Punkt UE– na kości znajdującej się poniżej oka, około 2.5 cm poniżej źrenicy). Skrót od ang. Under the Eye. 

Punkt UN– na małym obszarze znajdującym się pomiędzy podstawą nosa i górną wargą. Skrót od ang. Under the Nose. 

Punkt Ch– w połowie drogi między brodą i zakończeniem dolnej wargi. Nawet jeśli nie jest to punkt znajdujący się̨ dokładnie na brodzie, nazywamy go tak ponieważ jego opis jest w ten sposób bardziej zrozumiały. Skrót od ang. Chin. 

Punkt CB– miejsce, gdzie łączy się̨ kość obojczyka i żebro. Żeby znaleźć je, umieść swój palec wskazujący w zagłębieniu przypominającym literę̨ U na początku obojczyka (w pobliżu miejsca, gdzie mężczyźni wiążą̨ krawat). Z podstawy U, skieruj swój palec 2.5 cm w kierunku pępka, a następnie 2.5 cm w lewo (lub prawo). Skrót od ang. CollarBone – dla łatwiejszego nazewnictwa. 

Punkt UA– zlokalizowany na boku ciała, w punkcie mieszczącym się̨ na poziomie równym z brodawką sutkową (u mężczyzn) lub środkiem paska stanika (u kobiet). Około 10 cm poniżej pachy. Skrót dla tego punktu to UA (ang. under the Arm). 

Punkt na czubku głowy – zlokalizowany dokładnie na górze głowy, opukuj go palcami wskazującym, środkowym i serdecznym 

I na koniec…

Punkt Gama– znajduje się on na zewnętrznej stronie obydwu dłoni ok. 1 cm nad wgłębieniem między kostkami podstawy palca serdecznego i małego. Jeśli wyobrazisz sobie linie między kostkami prowadzącą od małego do serdecznego palca i uznasz ją za podstawę̨ trójkąta równobocznego, którego oba boki zbiegają̨ się̨ u wierzchołka w kierunku nadgarstka, wtedy Punkt Gamy będzie właśnie tym wierzchołkiem trójkąta. 

Kiedy masz zlokalizowane już wszystkie punkty możesz przejść do tzw. rundki (w ten sposób nazywam całą procedurę opukiwania wszystkich punktów w EFT wraz z afirmacjami)

Najpierw określ dokładnie problem, z jakim chcesz pracować (np. złość w określonej sytuacji). Następnie w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza minimum, a 10 maksimum, określ poziom emocji, jaki ci towarzyszy (np. 10 – jestem bardzo zła lub 3 – jestem trochę zła). Określenie poziomu emocji będzie ci pomocne przy sprawdzeniu postępu; prawidłowo zastosowane EFT powinno spowodować, że siła emocji zejdzie do 0.

Następnie przejdź do Ustawienia. Ustawienie to trzykrotne powtarzanie afirmacji przy jednoczesnym opukiwaniu Punktu Karate:

Afirmacja:

„Mimo, że czuję ….(tu podajemy konkretną emocję, np. złość) to całkowicie kocham, akceptuję i wybaczam to sobie. 

„Mimo, że czuję …

„Mimo, że czuję …

A teraz czas na Sekwencję. Opukuj, najlepiej dwoma palcami (wskazującym i środkowym), każdy z ośmiu dostępnych na naszym ciele punktów przy jednoczesnym powtarzaniu:

„Czuję …. (opisujesz emocję i po krótce sytuację, jakiej ona dotyczy, np. „Czuję tę złość na …, bo ….).”

„Czuję …. (opisujesz emocję i po krótce sytuację, jakiej ona dotyczy, np. „Czuję tę złość na …, bo ….).”

„Czuję …. (opisujesz emocję i po krótce sytuację, jakiej ona dotyczy, np. „Czuję tę złość na …, bo ….).”

…itd. Powtarzasz to opukując kolejne punkty do momentu, aż odczuwana emocja zejdzie do poziomu 0. Możesz w trakcie opukiwania zrobić przerwę i sprawdzić, gdzie znajduje się ona na skali.

Wskazówki, jak opukiwać:

  • możesz opukiwać obydwoma rękami, ale jest zwykle bardziej wygodnie robić to dominującą ręką (np. prawą ręką, jeśli jesteś praworęczny), 
  • opukuj opuszkami wskazującego i środkowego palca. Razem pokrywają̨ trochę̨ większy obszar niż jeden palec,
  • opukuj rzetelnie, ale nigdy tak silnie, żeby się posiniaczyć czy zranić, 
  •  opukuj każdy z ośmiu punktów kilka razy.

Większość punktów znajduje się po obydwóch stronach ciała. Nie jest istotne, którą stronę zechcesz użyć lub czy zmienisz stronę podczas wykonywania Sekwencji. Możesz na przykład opukiwać punkt pod prawym okiem, a potem punkt pod lewym ramieniem. 

Może się zdarzyć, że pod pierwotną emocją będzie się kryła druga. Np. jeśli czułeś złość, po opukaniu złość zniknęła, ale zacząłeś czuć przygnębienie. Co wtedy? W takie sytuacji należy przeprowadzić całą procedurę od nowa. 

Opisana powyżej procedura to podstawowa Procedura w EFT. Wkrótce pojawi się filmik z instrukcją, jak skutecznie robić EFT. Tymczasem jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z EFT zapraszam cię do kontaktu.

***********

Podoba ci się ten wpis? Uważasz go za wartościowy? Podziel się nim ze znajomymi. 

2 myśli na temat “EFT, co to takiego?

Możliwość komentowania jest wyłączona.