Wartości w naszym życiu

Wartości w naszym życiu

 

Jakiś czas temu natknęłam się na pewne zadanie coachingowe. Polegało ono na wybraniu z dość długiej listy 10 wartości życiowych i ułożeniu ich od najważniejszej do najmniej ważnej. A następnie z tych 10 należało wybrać trzy, które są priorytetem w naszym życiu.

Poszłam w tym zadaniu o krok dalej. Wydrukowałam listę w dwóch kopiach. Jedną dla mojego ukochanego, drugą dla siebie. Poprosiłam go, by wybrał swoją dziesiątkę, a z niej kolejno te trzy najważniejsze. Ja zrobiłam to samo.

Czy wiecie, jakie było moje zdziwienie, kiedy usiedliśmy potem obok siebie i spojrzałam na jego listę?

W najważniejszej trójce nie mieliśmy ani jednej wspólnej wartości! Kompletnie nic! Zero!

W wybranych dziesięciu wspólną mieliśmy tylko JEDNĄ.

Pierwsza myśl? Szok!

Wow! Każde z nas kieruje się czymś zupełnie innym w życiu, dla każdego z nas, co innego jest ważne. To dało mi dużo do myślenia, wyjaśniło wiele sytuacji między nami i dlaczego oboje czasem dokonywaliśmy tak skrajnie różnych wyborów.

 

Jak wyglądałyby relacje, gdyby ludzie już na początku rozmawiali o swoich wartościach, tym co jest dla nich ważne, tym czym się w życiu kierują? Czy byłoby wtedy łatwiej w związkach? Czy wpłynęłoby to na większą akceptację i poszanowanie drugiej osoby? Czy uniknęlibyśmy wielu nieporozumień? A może niektóre związki w ogóle by nie zaistniały?

 

Problem jednak w tym, że często sami nie wiemy, jakie wartości nosimy w sercu i co się dla nas liczy. A skoro nie wiem tego o sobie to, co przekażemy naszym dzieciom?

 

Spróbujcie sami!

Lista (bez grafiki, dla oszczędności tuszu w drukarce i środowiska) gotowa do pobrania jest pod spodem.